Aldehyd – perfumy z jego zawartością to ukłon w stronę nowoczesności
Gładkie, przyjemnie pachnące, a do tego trwałe kompozycje zapachowe, w swoim składzie nierzadko zawierają aldehyd – perfumy, które bazują na syntetycznych związkach, mogą oferować aromaty kwiatowe, owocowe, ale i cytrusowe. Choć są one unikalne i wyjątkowe, to nie brakuje im również uniwersalności.
Aldehydowe perfumy pojawiają się bowiem w propozycjach zapachów dla pań i panów.
Zastosowanie tych syntetycznych związków chemicznych w przemysłach perfumeryjnym i kosmetycznym przypada na lata XX. Pierwsze perfumy, które bazowały na aldehydach, to kompozycja Chanel No. 5, która należy do jednych z najsłynniejszych aż po dziś dzień.
Aldehydowe perfumy – czym się wyróżniają?
Zastosowanie aldehydów wśród kompozycji zapachowych przyniosło sukces rynkom perfumeryjnemu i kosmetycznemu, ponieważ związki te wpływają na doskonałe łączenie ze sobą różnych składników.
Dzięki temu powstające kompozycje zapachowe sprawiają wrażenie gładszych, bardziej jednolitych, a przy tym o dużej intensywności. Dzięki aldehydom kompozycje są trwalsze, a także efektownie rozwijają się na skórze poszczególne nuty zapachowe.
Aldehydowe perfumy bazują na aldehydach o dłuższych łańcuchach cząsteczkowych, ponieważ za sprawą większej masy cząsteczkowej, udaje się uzyskać kompozycje o mocniejszych i przyjemniejszych dla nozdrzy zapachach. Dużym atutem jest również fakt, że tak tworzone perfumy bardzo wiernie odzwierciedlają aromaty zastosowanych składników.
Perfumy aldehydowe – kwiatowe, owocowe i cytrusowe
Perfumy aldehydowe wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą trwałością. Wybrana kompozycja zapachowa, w składzie której znalazły się te związki syntetyczne, na skórze jest w stanie utrzymać się nawet przez kilka godzin, nie tracąc na intensywności wyczuwalnych nut.
Zaletą jest wspomniana już uniwersalność. Wśród aldehydowych zapachów występują te, które przeznaczone są dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Ponadto dostępność rozmaitych połączeń składników, zarówno nut cytrusowych, owocowych, jak i kwiatowych, pozwala na ich dostosowanie do wielu okazji czy pory dnia, a nawet sezonu. Co więcej, aromatyczne kompozycje aldehydowe łatwo indywidualnie dopasować do stylu, który jest najbliższy danej osobie.
Aldehyd w perfumach pozwala tworzyć aromatyczne kompozycje perfumiarskie, które są ponadczasowe.
Aldehydowe zapachy – rodzaje
W przemyśle perfumeryjnym swoje zastosowanie znajduje kilka rodzajów aldehydów, które oznacza się literką C oraz cyfrą. Są zatem wśród nich:
- C7 – aldehyd ziołowy;
- C8 – aldehyd pomarańczowy;
- C9 – aldehyd o aromacie różanym;
- C10 – aldehyd cytrusowy;
- C11 – aldehyd pachnący kolendrą;
- C12 – aldehyd o aromacie bzu;
- C14 – aldehyd brzoskwiniowy.
Innego rodzaju aldehydy stosowane w perfumach, to:
- aldehyd octowy, który aromatem przypomina zapach zielonego jabłuszka;
- aldehyd mrówkowy zamiennie nazywany aldehydem cynamonowym bądź cynamalem; jego amylowa pochodna pachnie jaśminem;
- aldehyd salicylowy i aldehyd benzoesowy – oba składniki pachną gorzkimi migdałami; pochodne aldehydu benzoesowego mają aromat delikatnie ziołowy;
- aldehyd fenylooctowy oferuje aromat kwiatowy, pojawia się w perfumach, które przypominają zapach hiacyntu, czarnego bzu, konwalii, gardenii bądź róży. Pochodną jego jest cyklamal, który oferuje aromat konwalii i fiołków alpejskich.
Perfumy aldehydowe – co to znaczy?
Najbardziej znane połączenie aldehydów w perfumach, to zapachy pomarańczy, fiołka i kolendry. Właśnie te nuty stanowiły bazę tworzącą perfumy Chanel No. 5.
Mówi się zatem o „grupie aldehydowej”, mając na myśli najczęściej właśnie te trzy aromaty.
Ta kompozycja aldehydowa stworzona przez Ernesta Beaux, uznawana jest za pierwszą i najsłynniejszą, choć powstała – według legendy – nieco przypadkowo. Ich autor bowiem postawił na kompozycję zapachową składającą się z aż 80 składników, ale dodał do nich, przez przypadek, za dużo aldehydów. W efekcie jednak powstały kultowe już perfumy, które po dziś dzień są chętnie wybierane przez miłośników aldehydowych połączeń.