Perfumy drzewne – głębokie i przyjemne aromaty
Perfumy drzewne to jedna z rodzin zapachowych, która urzeka głębią, dozą tajemnicy, a przede wszystkim zapachami przywodzącymi na myśl leśne ścieżki. Kompozycje perfumiarskie, w bazie których znajdują się drzewne składniki, są trwałe, a skóra otulona takim zapachem przez długi czas przyjemnie drażni nozdrza.
Drzewne nuty najczęściej umieszczane są w bazie perfum. Można jednak spotkać takie dodatki w nutach głowy czy serca. Gdy są one podstawą danego połączenia zapachowego, w cudowny sposób wydobywają jego głębię, dzięki czemu są dobrze wyczuwalne.
Perfumy drzewne damskie – na jakie warto postawić?
Perfumy drzewne damskie, choć kojarzą się z cięższymi głębokimi zapachami, wybieranymi na różne okazje przez mężczyzn, coraz częściej zajmują miejsce na łazienkowej półce pań. Można znaleźć niemało propozycji, których drzewne aromaty w połączeniu z innymi esencjami i składnikami, wprawiają w zachwyt, dodają pewności siebie, pobudzają zmysły, a skórę otaczają wyjątkowo przyjemnymi zapachami.
Drzewne perfumy damskie, które warto wypróbować, to m.in.:
- Calvin Klein Eternity – aromatyczne, świeże i ciepłe, sprawdzające się przez cały rok. W nutach głowy znalazły się cytrusy, frezja, mandarynka i szałwia. W nutach serca m.in. konwalia, lilia i jaśmin, a w bazowych: paczula, bursztyn czy piżmo.
- Yves Saint Laurent Black Opium – w tej kompozycji znalazło się miejsce na aromaty orientalne, uwodzicielskie i zmysłowe. Wśród poszczególnych nut są tu zapachy wanilii, paczuli, cedru, kawy, gruszki czy różowego pieprzu. Ten zmysłowy zapach przyciąga uwagę.
- Jo Malone Wood Sage & Sea Salt to propozycja typu unisex, jednak zapadająca w pamięć kobietom. Aromatyczne połączenie drzewnego zapachu szałwii wraz z orzeźwiającą i odświeżającą solą morską, a także dodatkiem grejpfruta. Takie połączenie jest radosne, energetyczne i żywiołowe.
Perfumy męskie drzewne – głębokie i intensywne aromaty
Eleganckie, luksusowe i wyjątkowe – tak krótko można określić perfumy męskie drzewne, które potrafią odmienić dzień i szarą codzienność, gdy otulamy nimi swoją skórę.
Panowie doceniają drzewne kompozycje za wyrazistość, której potrzebują, oraz charakter, który pasuje do ich codzienności.
Drzewne perfumy męskie, które zapierają dech w piersiach, to m.in.:
- Creed Green Irish Tweed – klasyczny męski zapach, który jest niezwykle elegancki. Bardzo świeży i wyrazisty, a to za sprawą zawartych w nim nut. Wśród składników znalazły się tu: irys, werbena cytrynowa, drzewo sandałowe czy liść fiołka, a także dodatek ambry.
- Guerlain Vetiver – męski, elegancki i wyjątkowo charakterystyczny, choć nie brakuje mu sporej dozy subtelności. Powstał na bazie nut cytrusowych, wetywerii, drzewa sandałowego, mchu, tytoniu czy też olejku neroli.
- Viktor & Rolf Spicebomb – ten zapach jest zdecydowany, wyrazisty i orientalny. Łączy zieloną świeżość z korzennymi aromatami, powodując powstanie mieszanki niemalże wybuchowej. Ta propozycja ośmieli każdego pana, który poza wyrazistością nut doceni jej kontrastowe ujęcie.
Zapachy drzewne – najbardziej charakterystyczne składniki
Wśród drzewnych zapachów wyróżnić można sporo charakterystycznych aromatów. Każdy składnik, który pozwala uzyskać głęboki i ciekawy zapach, wyróżnia się tym, w jaki sposób prezentuje się na skórze.
Najpopularniejsze drzewne zapachy to chociażby drzewo sandałowe, które jest lekko słodkie, balsamiczne i miękkie. Często spotykaną nutą jest drzewo cedrowe. Esencje cedrowe pozyskiwane są z szyszek i drewna, a kompozycje, w składzie których występuje ten surowiec, wyróżniają się surowym i lekko ostrym zapachem. Przez niektórych określane mianem woni kredek.
Nuty drzewne w perfumach
Do klasycznych nut należą sosna i jodła, natomiast ciekawą propozycją z kategorii drzewnych nut zapachowych, jest również wetyweria. Mimo że nie jest to drzewo, a wieloletnia trawa, to jednak jej elegancki kadzidlany aromat pojawia się w lubianych drzewnych perfumach.
Nuty drzewne pojawiają się licznie w perfumach, zarówno mainstreamowych, jak i niszowych. Obecne są w kompozycjach cięższych – na sezon jesienno-zimowy, a także lżejszych, na wiosnę i lato.