Perfumy ambrowe – na czym polega ich fenomen?
Ambra należy do jednych z najcenniejszych składników wykorzystywanych w perfumiarstwie. To za jej sprawą tworzone są perfumy ambrowe, które wyróżniają się przede wszystkim mocnym i trwałym zapachem. Sposób jej pozyskiwania oraz dostępność sprawiają jednak, że perfumy z ambry należą do jednych z najdroższych. Ambra stanowi również nośnik pozostałych zapachów, które znajdują się w składzie tworzonych kompozycji perfumiarskich. Nadaje ponadto harmonii perfumom, które bazują na niemałej liczbie składników.Ambra – perfumy damskie, które zachwycają
Nuty ambry są rozmaicie określane, bo tak naprawdę każdy kawałek tego surowca jest w stanie zaoferować odmienny aromat. Najczęściej jednak mówi się o nutach kadzidlanych i żywicznych. Niektórzy określają ambrowe zapachy jako przywodzące na myśl morze, a także słodkie drzewo, miód czy przyprawy. Jest to zatem mieszanka zarówno wykwintna, wyrazista, jak i w pewnym stopniu delikatna – drzewna, owocowa i zarazem orientalna.Perfumy męskie – ambra jako utrwalacz
Perfumy męskie z ambrą oferują ciepłe tony. Dzięki nim doskonale sprawdzają się zarówno w porze jesiennej, jak i zimowej. Otulają ciepłą i przyjemną mgiełką aromatu, któremu nie brakuje nuty tajemniczości. Zastosowanie ambry w męskich perfumach odpowiada także za ich trwałość, co jest cechą pożądaną. Tego rodzaju perfumy wybierają panowie, którzy lubią orientalne nuty, w ich gusta trafiają aromaty przyprawowe czy drzewne opatrzone słodkością miodu. Zapachy ambrowe tworzone z myślą o mężczyznach nadają się na różne okazje, także ważne i uroczyste wyjścia, choć równie dobrze sprawdzają się na co dzień.Ambra w perfumach – skąd się bierze?
Ambra ma postać szarobrunatnej, woskowatej substancji zapachowej. Powstaje ona z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Niegdyś uważano, że jest ona wypluwana, a obecnie mówi się o tym, że powstaje poprzez wydalanie. Bardzo długo ambrę pozyskiwano zabijając w tym celu kaszaloty, jednak zaprzestano tego sposobu, ze względu na wpisanie kaszalotów na listę zwierząt chronionych. Obecnie ambrę pozyskuje się z wybrzeży Australii, Nowej Zelandii oraz Nowej Kaledonii. Jest ona poddawana suszeniu i rozdrobnieniu, następnie traktowana alkoholem etylowym. Przez sześć do kilkunastu miesięcy zawiesina jest wstrząsana w butlach umieszczonych we wstrząsarkach. Tą drogą powstaje wywar, który następnie zostaje oczyszczony i dopiero w takiej formie trafia do perfum. Tą metodą pozyskiwana jest ambra szara, nierzadko określana mianem morskiego złota. Ten naturalny składnik do perfumiarskich kompozycji trafia już coraz rzadziej, a zastępuje się go ambrą syntetyczną i półsyntetyczną.Ambra – co to za zapach?
Wyczuwalna woń ambry w perfumach różni się, w zależności właśnie od sposobu jej pozyskiwania. Szara ambra ma bardziej tytoniowy i słonawy zapach, kojarzący się z nutami zwierzęcymi. Syntetyczna czy półsyntetyczna jest zwykle słodsza i bardziej orientalna. Substytuty naturalnej ambry pozyskiwane są z roślin, np. z żywicy labdanum, która pochodzi z czystka, czy też balsamu Olibanum, który pozyskiwany jest z drzewa Boswellia serrata. Do stworzenia tego składnika używa się także olejku z nasion hibiskusa oraz składników pozyskanych z szałwii muszkatołowej. Zapach ambry można również uzyskać dzięki fasoli tonka, która pochodzi z drzewa tonkowca wonnego. Do kompozycji dodaje się nierzadko inne składniki, dzięki czemu finalnie przygotowane perfumy są nie tylko trwałe, lecz przede wszystkim roztaczające wyjątkowy, charakterystyczny zapach.Ambra – w jakich perfumach ją znajdziemy?
Ambrę możemy znaleźć w perfumach, takich jak:- Guerlain Encens Mythique
- Versace Dylan Blue
- Yves Saint Laurent Libre
- i wielu innych.