Porady

Czy perfumy mogą się przeterminować?

Czy perfumy mogą się przeterminować?

Zastanawiałeś lub zastanawiałaś się kiedyś, czy perfumy mają datę ważności? Co prawda perfumy to zupełnie inny rodzaj kosmetyków niż choćby kremy do skóry – są szczelnie zamknięte, a składniki zapachowe rozpuszczone są w wysokoprocentowym alkoholu. Jednakże również perfumy mogą ulec przeterminowaniu. Omawiamy czynniki, które wpływają na spadek jakości perfum oraz podpowiadamy, jak przechowywać perfumy, aby jak najdłużej zachowały swoją trwałość i jak szukać na nich dat przydatności do użytku.

Przeterminowane perfumy – jak je rozpoznać?

Przeterminowane perfumy da się zarówno poczuć, jak też zobaczyć. Oznaką przeterminowania może być niewyczuwalna wcześniej kwaśna nuta lub charakterystyczny zapach pleśni.

Innym objawem upływu terminu do użytku jest zmniejszona trwałość perfum – jeśli zapach ulatnia się ze skóry zbyt szybko i musisz spryskiwać ciało częściej niż zwykle, najprawdopodobniej jest to spowodowane właśnie przeterminowaniem się perfum.

Przeterminowane perfumy można rozpoznać też wzrokiem, choć ta metoda może okazać się trudna ze względu na to, że flakoniki zwykle występują w zróżnicowanych kolorach, przez które trudno rozpoznać barwę roztworu. Jeśli jednak przez przeźroczysty, bezbarwny flakon zobaczysz, że Twoje perfumy zmieniły kolor lub zaczynają mętnieć, będzie to oznaczało, że są przeterminowane.

Co zrobić z przeterminowanymi perfumami?

Jeśli Twoje perfumy zaczęły zalatywać pleśnią lub kwasem, zapewne domyślasz się, że nie nadają się już do użytku i stary flakon trzeba po prostu wyrzucić, zastępując go nowym. Możesz używać perfum, które szybciej ulatniają się ze skóry, ale nie zmieniają zapachu, zwróć jednak uwagę na to, czy nie wywołują reakcji alergicznych na skórze lub w drogach oddechowych.

Jak kupować perfumy z długą datą przydatności do użytku?

Pewność co do trwałości i jakości zapachu, będziesz mieć jedynie wtedy, kiedy sięgniesz po markowe perfumy męskie lub damskie, które zawierają numer seryjny i termin przydatności. Tylko takie produkty dają Ci gwarancję jakości, trwałości i długiej przydatności do użytku.



Jak odczytać termin przydatności perfum do użytku?

W przypadku perfum termin przydatności do użytku przedstawiony jest za pomocą graficznego symbolu Period of Time After Opening. Symbol ten przyjmuje postać otwartego słoiczka, na którym znajdują się litera „M”, oznaczająca miesiące, oraz liczba miesięcy, w przeciągu których należy zużyć produkt po jego otwarciu.

Jak i gdzie przechowywać perfumy, aby zachowały trwałość?

Przechowywanie perfum znacząco wpływa na ich trwałość. Eleganckie flakoniki pięknie prezentują się na widoku, np. na toaletce w sypialni, jednak może okazać się, że przechowywanie ich w taki sposób może im zaszkodzić. Dlaczego?

  • Światło – promienie UV, które znajdują się w świetle dziennym i świetle słonecznym wpływają niemal na każdy przedmiot i produkt, z którym mają styczność. Dlatego warto chronić perfumy przed światłem, np. w szafce.
  • Temperatura – przechowywanie w zbyt wysokiej temperaturze również przyczyni się do obniżenia trwałości perfum. Dlatego należy dbać o to, aby nie znajdowały się one w miejscu, gdzie panuje temperatura wyższa niż pokojowa. W przypadku drogich i ekskluzywnych zapachów można pokusić się nawet o przechowywanie ich w lodówce.
  • Powietrze – szkodliwe dla zapachów jest również utlenianie roztworu. Dlatego zadbaj o to, aby zawsze szczelnie zamykać flakonik nakrętką lub korkiem.

Na to, jak długo można przechowywać perfumy wpływają zatem wymienione czynniki. Jeśli dbasz o to, żeby na Twój ulubiony flakonik nie wpływały światło, temperatura i powietrze, możesz cieszyć się trwałością perfum znacznie dłużej niż wówczas, kiedy wystawiasz na działanie tych czynników. Niektóre zapachy mogą utrzymywać trwałość nawet po upływie teoretycznego terminu przydatności do użytkowania. Warunkiem jest jednak właśnie prawidłowe przechowywanie.




Gdzie przechowywać perfumy, aby nie traciły trwałości?

Zacznijmy od wymienienia miejsc, których unikać podczas przechowywania perfum. Przede wszystkim nie wystawiaj ch na słońce, dlatego unikaj parapetów i półek, które są wystawione na długotrwałe nasłonecznienie. Niezbyt dobrym pomysłem jest też łazienka, w której panuje wilgoć, a po gorącym prysznicu temperatura również potrafi wyraźnie podskoczyć.

Dobrym pomysłem jest posiadanie w sypialni toaletki z szafką lub szufladą. Jednak należy pamiętać o tym, by nie ustawiać jej w mocno nasłonecznionym miejscu, a także dbać o to, by w sypialnie utrzymywała się umiarkowana temperatura. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby ustawić w sypialni toaletkę, perfumy przechowuj pudełku lub skrzyneczce, którą możesz schować w ciemne i suche miejsce, np. do szafy lub komody.

Jak kupować perfumy, aby się nie przeterminowały?

Na przeterminowanie szczególnie narażone są duże flakoniki perfum, które potrafią stać nawet latami, zanim zostaną zużyte. Dlatego na największe pojemności decyduj się jedynie wtedy, kiedy masz swój ulubiony zapach i używasz go na co dzień, a zużycie 150 czy 200 mililitrów perfum nie zajmuje Ci kilk lat.

Jeżeli natomiast często zmieniasz perfumy, ponieważ jesteś miłośnikiem zapachów lub skrupulatnie dobierasz je tak, aby pasowały do ubiory, pogody czy okazji, to bezpieczniej będzie, jeśli stworzysz swoją kolekcję z flakoników o mniejszej pojemności lub nawet z odlewek perfum.

Podsumowanie

Wbrew pozorom perfumy również mają swój okres przydatności do użytku. Jednak prawidłowo przechowywane oryginalne perfumy damskie i męskie na pewno zachowają jakość i trwałość aż do zużycia flakonika.

Ten wpis może Ciebie zainteresować: Woda toaletowa a woda perfumowana – czym się różnią i na którą się zdecydować?



Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0