Stężenia perfum – co musisz o nich wiedzieć?

Stężenia perfum – co musisz o nich wiedzieć?

Zastanawiają Cię skróty, które występują po nazwie perfum, np. EdC, EdP, EdT – co to znaczy? Zastanawiasz się, czym charakteryzują się zapachy, które są nimi oznaczone? Skróty te oznaczają stężenie substancji zapachowej w roztworze – dowiedz się, jakie stężenie wyróżniamy i co mówią one o trwałości i intensywności perfum.

Perfumy jako mieszanka substancji zapachowych w alkoholowym roztworze

Alkohol jest nieodłącznym składnikiem każdego zapachu, niezależnie od stężenia substancji zapachowych. Za jego sprawą Twoje perfumy mają płynną konsystencję, która umożliwia łatwą aplikację na skórę za pomocą atomizera. Ponadto utrwala kompozycję zapachową i ułatwia odróżnianie od siebie poszczególnych składników, dzięki czemu możemy zachwycać się złożonością wybranej kompozycji.

Skróty oznaczające poszczególne stężenia olejków eterycznych w alkoholowym roztworze, informują nas o tym, jak trwałe i intensywne są oryginalne perfumy. Poznaj je, a wybór przy kolejnych zakupach na pewno okaże się łatwiejszy.

EdC – woda kolońska

Woda kolońska, czyli Eau de Cologne, to zapachy, w których stężenie wynosi 3-5% olejków eterycznych w alkoholowym roztworze. Są najmniej trwałe, dlatego należy stosować je dosyć często, a przy dłuższych wyjściach z domu zawsze warto mieć przy sobie flakonik. Ze względu na konieczność częstej aplikacji EdC występują zwykle we flakonach o większej pojemności. EdC można aplikować na skórę, włosy i odzież, a nawet na twarz. Panuje przekonanie, że wody kolońskie to domena kompozycji męskich, co nie jest prawdą, bowiem oznaczenie EdC często widnieje także na perfumach unisex.

Wody kolońskie są delikatne, świeże i lekkie – odpowiednie do odświeżenia się w upalne dni lub spryskania się przed wyjściem na trening.
EdT perfumy – co to znaczy?

EdT to skrót od Eau de Toilette, co oznacza wodę toaletową. Stężenie wody toaletowej może być różne – u różnych producentów może wynosić 4–8%, a nawet 5–15%. Rzadko jednak zdarza się, żeby stężenie olejków eterycznych w wodzie toaletowej przekraczało 10%. Dzięki nieco większemu stężeniu substancji zapachowych niż w przypadku wody kolońskiej, EdT może utrzymywać się na skórze do kilku godzin.

Eau de Toilette to obok EdP jedno z najpowszechniej stosowanych stężeń zapachów. Idealnie nadaje się do codziennego noszenia w pracy, w szkole czy na uczelni. Stosunkowo niskie stężenie sprawia, że zapach nie jest zbyt intensywny i nie wywołuje poruszenia u ludzi z Twojego otoczenia.

Perfumy EdP – co to znaczy?

EdP to skrót od Eau de Parfum, co oznacza wodę perfumowaną. Zapachy oznaczone tym symbolem charakteryzują się stężeniem 15–20% olejków eterycznych w roztworze alkoholowym. Zapachy EdP charakteryzują się wyraźnie większą intensywnością i znacznie lepszą trwałością niż wody kolońskie i wody toaletowe. Większość zapachów, jakie są dostępne w perfumeriach to właśnie EdP. W tej formie ukazują się zwykle debiutujące kompozycje, które z czasem pojawiają się na rynku także jako wody toaletowe, niekiedy po delikatnych modyfikacjach piramidy zapachowej.

P – perfumy

Określenia „perfumy” umownie używamy oczywiście do ogółu zapachów, jednak w fachowej nomenklaturze powinniśmy używać go wyłącznie do tych kompozycji, w których stężenie wynosi 20–30% lub więcej. Są gęstsze niż mniej stężone EdC, EdT czy EdP, dlatego często sprzedaje się je we flakonikach bez atomizera, a także w mniejszych pojemnościach. Używa się ich mniej, ponieważ mają znacznie większą intensywność i trwałość.

Po perfumy warto sięgnąć wtedy, kiedy po przetestowaniu wody perfumowanej masz pewność, że znalazłaś lub znalazłeś zapach idealny dla siebie. Większe stężenie odsłoni przed Tobą więcej niuansów danej kompozycji. Są odpowiednie także dla osób o bardziej wrażliwej skórze, ponieważ mniejsza zawartość alkoholu nie przyczynia się do wysuszania skóry.

Ten wpis może Ciebie zainteresować: Jak powstają olejki zapachowe – poznaj 5 sposobów pozyskiwania składników perfum

Ten wpis może ciebie zainteresować: Perfumy na lato dla mężczyzn – pachnij lekko, energetycznie i orzeźwiającoNapisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie masz wystarczająco produktów, aby zapakować je w opakowanie prezentowe
0
0