Gourmand, czyli słodycze w Twoich perfumach

Gourmand, czyli słodycze w Twoich perfumach

A gdyby tak w perfumach zamknąć aromat ulubionych słodyczy i deserów? To jak najbardziej możliwe! Wszystko dzięki nutom gourmand, które zrewolucjonizowały perfumeryjny rynek. Dowiedz się, czym są nuty gourmand, czym pachną, kiedy pojawiło się w sztuce perfumiarstwa oraz w jakich perfumach możesz je znaleźć.

Nuty gourmand – jak pachną?

Gourmand to grupa nut zapachowych, która opiera się głównie na słodkiej wanilii. Ich zadaniem jest odtwarzanie zapachów słodyczy i deserów, które królują na naszych stołach.

Mogą być to nuty takie, jak: czekolada, karmel, nugat, creme brulee, beza, brązowy cukier, nektar, kruche ciastka, płatki śniadaniowe, marcepan, praliny, tiramisu oraz lody i słodkie kremy.

Skąd wzięły się nuty gourmand?

Okresem, kiedy nuty gourmand na dobre zadomowiły się w branży perfumeryjnej, były lata 90. XX wieku oraz pierwsza dekada wieku XXI. Popularność zyskały przede wszystkim dzięki sukcesowi zapachu Thierry Mugler Angel, w którym wyczuwalny były nuty czekolady, karmelu, waty cukrowej, kakao czy paczuli. To właśnie popularność tej kompozycji otworzyła nutom gourmand szeroko furtkę do świata perfum.

Jak pozyskuje się nuty gourmand?

W zdecydowanej większości nut gourmand nie da się pozyskać w naturalny sposób, dlatego najczęściej powstają one w procesach laboratoryjnych. Oczywiście można znaleźć wśród nich także naturalną woń, m.in. kakaowca, wanilii czy paczuli.

Czym są nuty gourmand dla perfum i jak zmieniają kompozycję?

Nuty gourmand imitują zapach jedzenia. W związku z tym perfumy, które zawierają w sobie te akordy, w zmysłowy sposób pobudzają jednocześnie dwa zmysły – zapach i smak. Dzięki słodyczy, która często towarzyszy nam w przyjemnych chwilach, perfumy z nutami gourmand potrafią napawać nas euforią, szczęściem i przyjemnością. Kompozycje z tej grupy często są otulające i ciepłe, nasuwają skojarzenia z dziewczęcością.

Gourmand – nuty nie tylko dla kobiet

Ze względu na swój słodki charakter nuty gourmand najczęściej wykorzystywane są w perfumach dla kobiet. Nie jest to jednak regułą, bowiem można wyczuć je także kompozycjach unisex, a nawet w perfumach przeznaczonych dla mężczyzn.

Doświadczeni perfumiarze potrafią tworzyć niewyobrażalnie piękne kompozycje, zawierające słodycz gourmand. Często mają one charakter orientalny. Ze względu na nieoczywistość większości nut z tej grupy, nosy często wykorzystują je, tworząc perfumy niszowe.

Kilka inspirujących zapachów z nutami gourmand

Nuty gourmand możesz znaleźć w takich kompozycjach, jak m.in.:

  • Thierry Mugler Angel;
  • Lancome La Vie Est Belle;
  • Prada Candy;
  • Tom Ford Black Orchid;
  • Mancera Choco Violette;
  • Lolita Lempicka;
  • Dolce & Gabbana Pour Femme.

Wybrane spośród tych zapachów możesz znaleźć również w naszej perfumerii. Jeśli chcesz przekonać się, jak pachną kompozycje z nutami gourmand, sięgnij po próbki perfum gourmand, dostępne na stronie perfumerii Zapachniści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.