Proces tworzenia perfum jest skomplikowany i czasochłonny. Stworzenie wyjątkowej i oryginalnej kompozycji zapachowej, która będzie miała szansę zdobyć uznanie recenzentów i użytkowników perfum, wymaga poświęcenia długich miesięcy i przeprowadzenia dziesiątek testów. Dowiedz się, w jaki sposób powstają perfumy.
Czym tak naprawdę są perfumy?
Perfumy to roztwory substancji zapachowych w alkoholu etylowym i dodatku wody, do których dodane są także utrwalacze zapachu. Tak stworzone kompozycje perfum męskich lub damskich pozwalają nam podkreślać swoją osobowość, wyrażać emocje czy uzupełniać stylizacje, fryzury, makijaż i inne elementy wizerunku.
Jak tworzy się perfumy – krok po kroku
Stworzenie wyjątkowej kompozycji to proces, który możemy podzielić na kilka etapów, spośród których każdy jest równie istotny dla finalnego efektu i na żadnym kroku nie można pozwolić sobie na błędy, zaniechania czy półśrodki.
Przyjęcie koncepcji
Na samym początku konieczne jest ustalenie priorytetowych cech zapachu, czyli jego charakteru, przeznaczenia na konkretne okazje, porę roku czy dla wybranej grupy docelowej. Opracowanie tych założeń pozwoli przejść do doboru składników, które umożliwią stworzenie zapachu, odwzorowującego ustalony charakter perfum.
Komponowanie zapachów
To najważniejszy etap procesu tworzenia perfum. Zajmują się nim specjaliści o niezwykle wyczulonym zmyśle węchu i rozwiniętej wyobraźni – w branży nazywani są oni „nosami”. Ich zadaniem jest dobór odpowiednich substancji zapachowych w takich proporcjach, aby tworzyły jak najlepszą kompozycję. Tutaj warto wspomnieć o tym, jakie substancje zapachowe wykorzystuje się w perfumach:
- naturalne olejki i ekstrakty pochodzenia roślinnego, np. z kwiatów, owoców, drzew, korzeni;
- naturalne wyciągi pochodzenia zwierzęcego, np. piżmo, kastoreum i ambra;
- substancje syntetyczne, tworzone w laboratoriach.
Substancje syntetyczne coraz częściej wypierają składniki naturalne. Wynika to z ograniczonej dostępności i wysokich kosztów pozyskiwania naturalnych esencji. Do tego dochodzi jeszcze zwiększona świadomość na temat etycznego traktowania zwierząt.
Syntetyczne składniki nie odbiegają jednak dzisiaj zapachem od ich naturalnych odpowiedników.
Setki składników zapachowych czy minimalizm?
W procesie komponowania zapachu często nosy testują dziesiątki, jak nie setki substancji zapachowych. Niektóre zapachy finalnie składają się z tak dużej ilości ingrediencji, jednak panująca dzisiaj powszechnie moda na minimalizm dotarła także do świata perfum i coraz częściej możemy spotkać zapachy o minimalistycznym składzie.
Produkcja perfum
Na kolejnym etapie do roztworu substancji zapachowych dodawana jest woda, dzięki której osiąga się jego odpowiednie stężenie. Następnie roztwór odstawia się na określony czas, aby perfumy dojrzały i osiągnęły oczekiwany zapach. Kolejny etap to filtrowanie. W dalszej kolejności przechodzi się już do czynności, które mają przygotować perfumy do sprzedaży, czyli ich zabarwienia i zamknięcia w specjalnie zaprojektowanych flakonach, których design ma jak najlepiej oddawać charakter zapachu. Tak przygotowane oryginalne perfumy trafiają na półki w perfumeriach.
Testy
Mowa tu nie tylko o testowaniu zapachów, ale również wszelkiego rodzaju testach alergicznych czy dermatologicznych. Perfumy mają bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego tak ważne jest, aby były w pełni bezpieczne.
Podsumowanie
Proces tworzenia perfum w teorii wydaje się łatwy, jednak wymaga od specjalistów ogromnego zaangażowania i specjalistycznej wiedzy. Opracowanie jednego zapachu nierzadko trwa miesiące, a nawet lata.
Ten wpis może Cię zainteresować: Jak testować perfumy przed ich zakupem?