Słownik pojęć Porady

Początkujący świecie perfum? Te pojęcia musisz znać

Początkujący świecie perfum? Te pojęcia musisz znać

Każda branża charakteryzuje się swoim słownictwem i specjalistycznymi terminami. Jeśli zaczynasz zgłębiać wiedzę na temat perfum, niektóre pojęcia, jakie znajdujesz w tekstach blogowych, mogą być dla Ciebie niezrozumiałe. I właśnie z myślą o Tobie, stworzyliśmy mały słownik terminów, które na pewno Ci się przydadzą.

A jak aldehydy

Aldehydami nazywamy związki organiczne, które mogą charakteryzować się różnymi zapachami. Aldehydowe perfumy najczęściej zawierają świeże, chłodne i mydlane akordy.

B jak blottery

Blottery to papierowe paseczki, które dostępne są w perfumeriach. Służą do tego, aby spryskać je perfumami, podpisać i zabrać ze sobą do domu. Dzięki temu, że zapach utrzymuje się na nich dość długo, można przekonać się, jak przedstawiają się kolejne nuty kompozycji. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę to, że za pomocą blottera nie poznasz zapachu tak dobrze, jak będzie miało to miejsce przy testowaniu na skórze.

D jak dekant

Dekanty to próbki perfum, czyli oryginalne zapachy, zamknięte we flakonikach o małej pojemności (kilka-kilkanaście mililitrów). Nie ma lepszego sposobu na to, żeby dobrze poznać wybrane perfumy – za niewielką kwotę możesz kilkukrotnie wypróbować zapach, zapoznać się z każdą jego nutą i przekonać się, w jaki sposób układa się na skórze i sprawdza przy różnych okazjach.




K jak koncentracja

Koncentracją nazywamy procentowe stężenie kompozycji zapachowej w alkoholowym roztworze. W tym kontekście możemy wyróżnić:

  • ekstrakt perfum – stężenie 15-30%;
  • wodę perfumowaną – 8-15%;
  • wodę toaletową – 4-8%;
  • wodę kolońską – 3-5%.

M jak mainstreamowe perfumy

To popularne kompozycje, wprowadzane na rynek przez rozpoznawalne marki. Ich dostępność jest bardzo łatwa i można dostać je w sieciowych perfumeriach lub drogeriach.

N jak niszowe perfumy

To mniej popularne perfumy, nazywane też rzemieślniczymi. Perfumy niszowe charakteryzują się tym, że ich kompozycje są odważne i nieoczywiste, często przeznaczone dla koneserów. Zwykle są trudniej dostępne i droższe niż perfumy mainstreamowe.




P jak piramida zapachowa

To niezwykle ważne pojęcie w świecie perfum. Piramida to struktura kompozycji zapachowej. Składa się z:

  • głowy – najświeższe akordy, które uwalniają się od razu po aplikacji, wyczuwalne są przez kilka–kilkanaście minut;
  • serca – nuty stanowiące o istocie kompozycji, uaktywniają się po kilkunastu minutach i utrzymują się nawet kilka godzin;
  • bazy – to ostateczna forma kompozycji, wyczuwalna najpóźniej, ale i najdłużej, przez co najmniej kilka, a nawet kilkanaście godzin.

P jak projekcja

Projekcja to inaczej odległość, z jakiej perfumy są wyczuwalne. Perfumy o słabiej projekcji (tzw., bliskoskórne) wyczuwalne są z bliska, natomiast zapachy o silniejszej projekcji można wyczuć z dalszej odległości.

S jak signature scent

Signature scent to Twoja zapachowa wizytówka, ulubiony zapach, który nosisz często i możesz się z nim kojarzyć.

S jak szypr

O szyprze mówimy w przypadku zapachu grupy perfum męskich i damskich, w których dominują akordy mchu, labdanum i bergamoty. Niegdyś bardziej wytrwane i zielone, dzisiaj zaczynają dopuszczać do siebie słodsze nuty kwiatów i owoców.

T jak tester

Tester to buteleczka pefum, która w perfumerii służy do testowania, czyli wypróbowywania zapachu na blotterach lub skórze.
To kilka podstawowych pojęć, bez których trudno zagłębić się w fascynujący perfumowy świat.

Ten wpis może Cię zainteresować: Jak nosić perfumy na ciele i jak je aplikować?



Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie masz wystarczająco produktów, aby zapakować je w opakowanie prezentowe
0
0