Każdy, kto choć raz zagłębił się w skład piramidy zapachowej swoich perfum albo kompozycji, którą zamierzał kupić dla siebie lub kogoś bliskiego, z dużym prawdopodobieństwem natknął się na termin „piżmo”. Dla osób niewtajemniczonych w świat perfum może być on co najmniej zastanawiający. Tłumaczymy, czym jest piżmo, jaką rolę odgrywa w perfumach i jak pachnie. Ponadto przytaczamy kilka ciekawostek na temat tego składnika.
Piżmo – tajemniczy składnik perfum
Piżmo jest bardzo popularnym składnikiem kompozycji zapachowych, które można spotkać w wielu zapachach mainstreamowych, chętnie sięgają po nie także twórcy, którzy wprowadzają na rynek perfumy niszowe. Pomimo jego popularności wiele osób może nie wiedzieć, czym jest, skąd pochodzi i jak pachnie.
Piżmo jest okołoodbytniczą wydzieliną ssaków z rodziny piżmowcowatych – parzystokopytnych, zamieszkujących górzyste tereny Azji. Do gatunków wytwarzających piżmo należą m.in. piżmowiec górski i piżmowiec syberyjski. Samce wydzielają piżmo w celu oznaczania terytorium, a także wabienia samic.
Czym pachnie piżmo?
Zapach piżma jest dość złożony i trudny do jednoznacznego określenia. Można odbierać go jako nieco ciężki, a nawet przytłaczający, ale na pewno niezwykle zmysłowy i tajemniczy. Charakteryzują go słodkie i pudrowe nuty. Wyraźnie wyczuwalne są w nim świeże zwierzęce akcenty.
Rola piżma w perfumach
Piżmo zwykle znajduje się w nutach bazy, co oznacza, że odpowiedzialne jest za trwałość kompozycji, pozwalając jej utrzymywać się na skórze nawet przez wiele godzin. Składnik ten świetnie komponuje się w zasadzie z każdą rodziną zapachową, wśród których można wymienić kompozycje kwiatowe, orientalne, balsamiczne, aldehydowe, skórzane, drzewne czy nawet świeże zapachy cytrusowe.
Jak pozyskuje się piżmo?
Skomplikowany proces pozyskiwania tego składnika w zestawieniu z przerzedzoną populacją piżmowcowatych sprawia, że jest to surowiec niezwykle cenny. Czysta wydzielina nie mogłoby zostać wykorzystana w produkcji oryginalnych perfum ze względu na intensywnie wyczuwalny amoniak. Dlatego wydzielina musi zostać wysuszona, wskutek czego staje się kruchą masą. Rozpuszczenie jej w alkoholu pozwala wydobyć ciepłą i przyjemną woń. Następnie poddawane jest ekstrakcji, po której piżmo przyjmuje stałą lub ciekłą postać. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy.
Co jeszcze warto wiedzieć o piżmie?
Piżmo jest na tyle popularnym i ważnym składnikiem perfum, że warto poznać kilka faktów i ciekawostek na jego temat.
- Naturalne piżmo może być dzisiaj pozyskiwane we w pełni bezpieczny dla zwierząt sposób, bez konieczności ich uśmiercenia.
- Białe piżmo to piżmo syntetyczne, składnik często wykorzystywany w perfumach w zamian za piżmo naturalne. Udało się uzyskać poprzez wyizolowanie substancji, które odpowiadają za naturalną woń piżma.
- Piżmo było ulubionym zapachem wielu historycznych władców, którzy cenili sobie je nie tylko w perfumach do ciała, ale też jako zapachy wypełniające komnaty.
- Ze względu na trudność w pozyskaniu i długotrwały proces przetwarzania piżmo jest droższe od złota.
Świadomość tego, czym jest i jak pachnie piżmo, na pewno pozwoli Ci łatwiej dobierać perfumy damskie i męskie dla siebie lub dla bliskich.
Ten wpis może Cię zainteresować: Nuty zwierzęce – utrwalacze i afrodyzjaki