Nuty zwierzęce – utrwalacze i afrodyzjaki

Nuty zwierzęce – utrwalacze i afrodyzjaki

Składniki pochodzenia zwierzęcego od początku istnienia sztuki perfumiarstwa stanowiły jedne z najważniejszych elementów tworzonych kompozycji. To właśnie one stanowią bazę luksusowych zapachów, a ponadto ocieplają kompozycje i nadają im zmysłowości i ciepła. Poznaj najpopularniejsze nuty zwierzęce i dowiedz się, jak odmieniają świat perfum damskich i męskich.

Znaczenie nut zwierzęcych w perfumach

Składniki pochodzenia zwierzęcego były obiektem pożądania twórców perfum już od najwcześniejszych lat istnienia tej sztuki. To właśnie one nadają trwałość perfumom i pozwalają innym składnikom zaistnieć, stanowiąc bazę kompozycji. Nuty zwierzęce nadają kompozycjom ciepła i zmysłowości, działają bowiem jako afrodyzjaki, pobudzając zmysły.

Nuty zwierzęce – tajemnicze składniki perfum

Wiele osób, które czytają skład kompozycji, zastanawia się często, czym są składniki takie jak piżmo, ambra, kastoreum czy cywet. Otóż pod tymi nazwami kryją się właśnie składniki pochodzenia zwierzęcego, a częściej ich syntetyczne odpowiedniki. Oczywiście w przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się również inne nuty zwierzęce, jednak właśnie te wymienione stosowane są najczęściej. Czym zatem są owe składniki?

  • Piżmo – należy do najtrwalszych substancji zapachowych. Naturalne piżmo jest wydzieliną z gruczołów odbytniczych jelenia piżmowego, zamieszkującego górskie rejony Azji. Świeżo pozyskane piżmo to krucha masa o intensywnym aromacie amoniaku, dopiero po rozpuszczeniu w roztworze alkoholowym uzyskuje przyjemny balsamiczny zapach. Piżmo bardzo często stanowi bazę zapachów. Zarówno zapachy mainstreamowe, jak i perfumy niszowe bardzo często nie mogą się obejść właśnie bez piżma (lub częściej białego piżma, czyli syntetycznego odpowiednika).

  • Kastoreum – jest wydzieliną z gruczołów napletkowych bobrów. Jest to składnik wykorzystywany w perfumach męskich, ma bardzo intensywny zapach. Jak wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego ociepla kompozycję i wydłuża jej trwałość.


  • Cywet – jest to wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych ssaków z rodziny wiwerowatych, które występują m.in. w Indiach, Senegalu, Gwinei czy Abisynii. Cywet samodzielnie nie wydaje przyjemnej woni. Dopiero po zmieszaniu z piżmem stanowi dość ciężką, pudrowo-kwiatową bazę do perfum.

  • Ambra – jest to wydzielina z układu pokarmowego kaszalotów, która wydostaje na zewnątrz wskutek niestrawności. Jej woń przypomina kadzidła i żywice. Ambra również stanowi bardzo dobrą bazę do wielu zapachów. Ze względu na kosztowny proces pozyskiwania olejków z ambry, stosuje się ją przede wszystkim w ekskluzywnych kompozycjach.

Syntetyczne zamienniki

Obecnie nuty zwierzęce, takie jak piżmo, kastoreum i cywet odtwarzane są w laboratoriach. Ma to oczywiście związek z etyką, ale również pomaga  zwiększyć efektywność i obniżyć koszty produkcji substancji zapachowych. Wyjątek stanowi ambra, którą zbiera się z powierzchni oceanów. Jednakże jej pozyskanie jest drogie i kosztowne, stąd w oryginalnych perfumach coraz częściej można znaleźć jej syntetyczne odpowiedniki.

Naturalne składniki pochodzenia zwierzęcego spotyka się dzisiaj w perfumach rzadko. Zwykle wykorzystywane są w najdroższych, luksusowych kompozycjach.

Ten wpis może Cię zainteresować: Żywice i balsamy w perfumach



Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie masz wystarczająco produktów, aby zapakować je w opakowanie prezentowe
0
0