Kontynuując serię wpisów o nutach zapachowych, zatrzymajmy się na chwilę przy akordach, o których zapomnieć absolutnie nie można. Są nimi zapachy drzewne i aromaty mchów, czyli podstawa większości kompozycji perfum męskich i damskich, nuty, bez których nie byłoby znakomitej większości kompozycji, uwielbianych przez miłośników perfum na całym świecie.
Jaką rolę pełnią nuty drzewne w kompozycjach?
Drzewne nuty są podstawą kompozycji, wyraźnie ją ubogacają i pomagają wydobyć głębię z innych składników. W większości drzewa stanowią bazę, uświetniając zapach i zamykając kompozycję, która na koniec dnia pachnie dzięki nim niezwykle kojąco. Wybrane zapachy drzewne, charakteryzujące się wyraźnym aromatem, jak choćby drzewo różane, mogą występować też w środkowych i górnych nutach.
Jak pachną nuty drzewne?
W sztuce perfumeryjnej wykorzystuje się aromaty wielu różnych gatunków drzew. Każde z nich pachnie inaczej, dlatego w inny sposób odznacza się w kompozycjach. Najczęściej występujące aromaty drzewne to:
- drzewo gwajakowe – jego zapach jest nieco smolisty, przypomina fenole;
- cedr – jest dość surowy, przypomina drewniane przedmioty, np. ołówki czy kredki;
- drzewo sandałowe – pachnie mlecznie, miękko i kremowo;
- drzewo agarowe (drzewo oud) – wyjątkowy zapach nasuwa skojarzenia balsamiczne, podkreślony jest nieco dymną nutą;
- sosna i jodła – klasyczne nuty, wyraźnie kojarzące się z lasem iglastym.
Do zapachów drzewnych zalicza się też wetywerię i paczulę. Choć z botanicznego punktu widzenia nie są one drzewami – wetyweria to trawa i bardzo rozbudowanych korzeniach, a paczula to liść krzewu – to jednak ich charakterystyka zapachowa klasyfikuje je właśnie w nutach drzewnych.
Jak pozyskuje się aromaty drzewne?
Aromaty niektórych drzew mogą być pozyskiwane z naturalnych źródeł poprzez maceracją lub destylację zrębów. Wiele jednak odtwarzanych jest laboratoryjnie, co wynika z większość trwałości pozyskanego w ten sposób ekstraktu i zwiększonej efektywności. Finalnie przekłada się to na niższe koszty.
Czym dla perfumiarza są mchy?
Mchy stanowią odrębną podkategorię zapachów drzewnych. Najczęściej występującymi w kompozycjach są mech dębowy i mech drzewny. Są to akordy nie do zastąpienia niczym innym. Zapach mchów jest bardzo głęboki i tajemniczy, nieco gorzki. Doskonale nasuwa skojarzenia z jesienną ściółką. W zasadzie nie da się stworzyć bez nich kompozycji fougere oraz szyprowych, jako że mchy należą do ich podstawowych składników.
Perfumiarze wkładają obecnie ogromny wysiłek w odtworzenie aromatu mchów, ponieważ wykorzystywanie naturalnych zasobów jest w tej ograniczone przez International Fragrance Association.
W jakich kompozycjach występują nuty drzewne i mchy?
Trudno jest znaleźć perfumy bez nut drzewnych. Składniki te zawierają zarówno mainstreamowe kompozycje, jak i perfumy niszowe. Cięższe nuty drzewne są charakterystyczne dla cieplejszych kompozycji na zimę i lato, ale na przykład lekki i orzeźwiający cedr bardzo często występuje też perfumach odpowiednich na lato.
Drzewa i mchy obecne są w perfumach męskich, damskich i unisex. Jest to powszechna, niedająca się zastąpić niczym grupa aromatów, bez której świat perfum wyglądałby zupełnie inaczej.
Ten wpis może Cię zainteresować: Nuty przyprawowe – tajemnica ciepłych zapachów na jesień i zimę