Opisy poszczególnych nut zapachowych nic Ci nie mówią, a nazwy niektórych składników wydają Ci się fanaberią producenta? Masz wrażenie, że większość ekstraktów niewiele zmienia w kompozycji lub znajduje się w niej wyłącznie dla jej marketingowego uatrakcyjnienia? Nic z tych rzeczy! Żadna kompozycja nie była taką, jaką jest bez choćby jednej ingrediencji, która się na nią składa. Naucz się trenować zmysł węchu, a przekonasz się o tym na… własnym nosie.
Praktyka to najlepszy trening
Jeśli chcesz wyczulić swój zmysł węchu, musisz przede wszystkim wąchać. Na co dzień masz do czynienia z dziesiątkami zapachów, za pomocą których możesz ćwiczyć swój nos. Zacznij od porannej kawy – sprawdź, jak pachną jej ziarna, jak przedstawia się zapach po zmieleniu, a jak pachnie zaparzona kawa. Wąchaj składniki, z których gotujesz obiad, czy zapach powietrza w słoneczne i deszczowe dni.
W domu na pewno masz skórzaną galanterię, drewniane meble lub inne elementy wyposażenia, stare książki, kwiaty w wazonie czy butelkę wina lub nalewki. Wąchając to wszystko i wiele więcej innych aromatycznych materiałów lub darów natury, szybko wypracujesz sobie bazę zapachów, podzielisz na grupy i rodziny i zaczniesz ze sobą kojarzyć.
Tak samo jak umysł ćwiczy się nauką, czytaniem czy rozwiązywaniem łamigłówek, tak wrażliwość węchu buduje się w czasie praktycznych zajęć z wąchania.
Opisuj zapachy
Wąchaj po kolei różne elementy, np. owoc, kwiat, kawałek drewna czy korzenną przyprawę. Najpierw zacznij od zapachów zupełnie ze sobą niespokrewnionych, np. owocu i drewna, i postaraj się je nazwać. Z owocu możesz poczuć słodkie lub kwaśne akordy, na pewno lżejsze i bardziej orzeźwiające niż wytrawnego i dość cierpkie drewno. W ten sposób zaczniesz wyczulać swój nos na konkretne nuty zapachowe. Później możesz wejść na wyższy poziom i porównywać np. dwa różne owoce. W ten sposób na pewno zaczniesz odróżniać o siebie poszczególne akordy, a opisy perfum damskich i męskich na pewno będą dla Ciebie jaśniejsze i będą sporo Ci mówić o kompozycji już na etapie zapoznawania się z jej piramidą zapachową.
Wąchaj perfumy
Kiedy zaczniesz całkiem dobrze radzić sobie z porównywaniem zapachów podobnych artykułów, np. różnych owoców, kliku różnych kwiatów, zestawu przypraw itd., możesz zacząć wąchać oryginalne perfumy. Zanim zaczniesz, sprawdź sobie w sieci, z jakich akordów składają się poszczególne kompozycje, wówczas będziesz wiedzieć, na wychwyceniu jakich nut skupić swoje receptory węchu. Zacznij od porównywania perfum z różnych rodzina zapachów, a następnie przejdź do reprezentantów tych samych grup.
Ucz się zapachów wytrwale
Pamiętaj, że nauka zapachów to proces, który trwa. Z biegiem czasu zaczniesz nie tylko rozpoznawać i nazywać akordy, ale także przekonasz się, w jaki sposób układają się na Twojej skórze – które są intensywne, a które szybko się z niej ulatniają.
Bycie świadomym użytkownikiem perfum, znacznie ułatwia choćby szukanie dla siebie nowych zapachów czy wybieranie kompozycji na konkretne okazje. Właśnie dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na trening nosa.
Ten wpis może Cię zainteresować: Jak prawidłowo przechowywać perfumy?