Syntetyczne składniki perfum – etyczny i ekologiczny odpowiednik naturalnych ekstraktów, który gwarantuje identyczną jakość

Syntetyczne składniki perfum – etyczny i ekologiczny odpowiednik naturalnych ekstraktów, który gwarantuje identyczną jakość

Określenie „syntetyczny” niesłusznie nasuwa nam od razu złe skojarzenia z czymś, co jest gorsze niż naturalne. Ma to zastosowanie w przypadku tkanin, żywności czy właśnie olejków eterycznych, które używane są w produkcji oryginalnych perfum. Przekonaj się, że syntetyczne składniki zapachowe nie oznaczają niskiej jakości perfum, a przede wszystkim, że nie są w tej branży żadną nowością.

Kiedy pojawiły się syntetyczne składniki zapachowe?

Od samego początku historii perfumiarstwa wykorzystywano wyłącznie naturalne ingrediencje, które pochodziły od zwierząt lub roślin. Problem z nimi polega na tym, że niekiedy trudno jest je pozyskać, a wybrane składniki mogą występować bardzo rzadko. Obecnie doszła jeszcze do tego kwestia zwiększonej świadomości na temat ekologii i cierpienia zwierząt, dlatego z przyczyn etycznych preferuje się wykorzystywanie składników syntetycznych.

Te jednak nie są w perfumiarstwie żadną nowością. Pojawiły się już w końcówce XIX wieku, kiedy perfumy przestały być towarem wyłącznie luksusowym i zaczęły być kierowane do większej liczby klientów. Za tym szedł jeden ważny warunek – perfumy musiały być tańsze.

Czy syntetyczne zapachy są gorsze od naturalnych?

Ekstrakty zapachowe, które powstają w laboratoriach, nie ustępują jakością tym naturalnym. Ich zapach odpowiada naturalnym składnikom niemal w stu procentach. Co z bezpieczeństwem? Tutaj sytuacja ma się analogicznie do ekstraktów naturalnych. Wiele substancji – zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, w zbyt dużej ilości może być niebezpiecznych dla zdrowia. Dlatego istnieją regulacje prawne, bazujące na badaniach naukowych, które określają dopuszczalne stężania lub ilości danych substancji w przemyśle perfumowym (określane przez International Fragrance Association).




Co zyskujemy, korzystając z syntetycznych ekstraktów?

Zasadniczą korzyścią korzystania z syntetyków jest to, że można łatwiej i taniej pozyskiwać rzadkie składniki zapachowe, ekstrakty, których pozyskanie jest trudne i kosztowne, a nawet takie, których pozyskać z natury się nie da – np. zapachu bryzy morskiej. Synteza ekstraktów w profesjonalnych laboratoriach jest również tańsza niż pozyskanie niektórych zapachów z natury, tym bardziej, że przy takiej syntezie łatwiej uzyskać dużą ilość ekstraktu.
Nie zapominajmy także o ekologii – syntezowanie składników zapachowych pozwala chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt, a przede wszystkim przyczynia się do redukcji cierpienia żywych istot.

Gdzie spotkamy syntetyczne ekstrakty?

Syntetyki do niedawna zastępowały rzadkie ekstrakty lub takie, które trudno było pozyskać z natury. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są w zamian za składniki zapachowe, które powszechnie występują w wielu rodzajach perfum.
Perfumy niszowe to zapachy, w których ekstrakty syntetyczne mają już silnie ugruntowanym pozycję. Wizjonerzy, którzy komponują tego typu perfumy, mogą dzięki nim osiągać niecodzienne, ekstrawaganckie i zaskakujące kompozycje.

Ten wpis może Cię zainteresować: Perfumy szyprowe – poznaj jedne z najbardziej zmysłowych kompozycji



Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie masz wystarczająco produktów, aby zapakować je w opakowanie prezentowe
0
0