Żywice i balsamy w perfumach

Żywice i balsamy w perfumach

Nieco mniejszą, ale, niezwykle ważną dla przemysłu perfumeryjnego grupą zapachową są żywice i balsamy. Dowiedz się, jak pachną, jak odmieniają kompozycje, w jakich perfumach najczęściej występują i przede wszystkim dlaczego są tak wyjątkowe i pożądane.

Żywice i balsamy – od kiedy stosuje się je w perfumach?

Nuty żywiczne i balsamowe były jednymi z pierwszych, jakie ludzie wykorzystywali do tego, aby zapachem podnieść swoją atrakcyjność i pewność siebie. Z tego samego powodu jako jedne z pierwszych weszły na dobre do przemysłu perfumeryjnego, kiedy ten jako taki pojawił się na świecie.

Skąd termin „balsam”?

Balsam to w branży perfumeryjnej określenie żywicy, która zawiera wysokie stężeni olejków eterycznych. W rzeczywistości balsamy stanowią większą część żywic, jakie są wykorzystywane do produkcji perfum męskich i damskich.



Skąd pochodzą żywice i balsamy?

W tym miejscu musimy dokonać podziału na łagodne nuty balsamiczne pochodzenia roślinnego oraz nuty balsamiczne pochodzenia żywicznego. Grupy te charakteryzują się inną intensywnością zapachu, dlatego też spotyka się je w różnych kompozycjach.

  • Balsamiczne składniki pochodzenia roślinnego – tutaj możemy wymienić m.in. wanilię, balsam peruwiański, balsam Tolu czy benzoes. Nuty te charakteryzują się bardzo delikatnym zapachem. W różnych kompozycjach zwiększają trwałość innych składników pochodzenia roślinnego. Jeśli stosuje się je w większych ilościach, mogą tworzyć perfumy semiorientalne lub kwiatowo-orientalne, jeśli zestawiają się w akordami kwiatowymi.
  • Nuty balsamiczne pochodzenia żywicznego – tutaj możemy wymienić wszelkiego rodzaju żywice, m.in. opoponax, mirrę, elemi, żywice olibanową i styrax. Pozyskuje się je z kory drzew i przyjmują formę skrystalizowanych kropli żywicy lub odtwarza się je w warunkach laboratoryjnych. Są to aromaty znacznie cięższe i cieplejsze niż balsamy pochodzenia roślinnego. Świetnie komponują się z nutami drzewnymi i orientalnymi, tworząc przytulne kompozycje na chłodniejsze dni.

W jakich perfumach wykorzystuje się nuty żywiczne i balsamy?

Charakterystyka akordów żywicznych i balsamów pozwala wykorzystywać je w bardzo szerokim zakresie kompozycji. Oczywiście najczęściej spotykamy je w kompozycjach drzewnych, skórzanych i orientalnych. Perfumy te zwykle są ciepłe i przytulne, lepiej sprawdzające się w chłodniejsze dni lub przy oficjalnych, wieczorowych okazjach.

W lżejszych kompozycjach jako baza mogą sprawdzić się natomiast delikatniejsze balsamy pochodzenia roślinnego.

Niemniej żywice i balsamy to składniki niezwykle cenione w branży. Znajdziesz je w perfumach męskich i damskich, korzystaj nich twórcy popularnych marek, jak również Ci, którzy komponują perfumy niszowe.

Ten wpis może Cię zainteresować: Jak powstają olejki zapachowe – poznaj 5 sposobów pozyskiwania składników perfum



Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie masz wystarczająco produktów, aby zapakować je w opakowanie prezentowe
0
0